مجله ایران موتور

چگونه بلوتوث کلاه کاسکت را اصولی نصب کنیم؟ + ویدیو

در موتورسواری به دلیل خطرات موجود، لازم است موتورسوار تمرکز بیشتری داشته باشد و هرگونه حواس‌پرتی‌ای، احتمال حادثه را افزایش می‌دهد؛ به همین دلیل برقراری تماس در موتورسواری خطرناک است؛ برای حل این مشکل از کلاه‌های بلوتوث‌دار استفاده می‌کنیم. کلاه کاسکت بلوتوث دار به دو صورت فابریکی و منتاژ شده وجود دارد. در کلاه بلوتوث دار فابریکی، بلوتوث توسط کارخانه نصب شده و قابل تعویض یا تعمیر نیست؛ در نتیجه بهترین گزینه، بلوتوث منتاژ شده است که هم قابل تعمیر بوده و هم قابلیت تعویض دارد.

چه نوع بلوتوثی برای چه نوع کلاه کاسکتی مناسب است؟

کلاه کاسکت ها انواع مختلفی از جمله کلاه کاسکت فک متحرک، بدون فک، وسپایی، کراسی و… دارند که مدل بلوتوث کلاه کاسکت به آنها بستگی دارد. برای مثال: کلاه کاسکت فک متحرک به دلیل دارا بودن فضای بیشتر، قابلیت نصب هر نوع بلوتوثی را دارد؛ اما کلاه وسپایی یا کراسی فضای کمتری نصب به سایر کلاه کاسکت ها دارند؛ بهتر است برای خرید بلوتوث این کلاه‌ها حتماً با پشتیبانی در تماس باشید. کلاه کاسکت بدون فک نیز مانند کلاه کاسکت فک متحرک از فضای خوبی برای بلوتوث برخوردار است و هر نوع بلوتوثی می‌توان بر آن نصب کرد.

بلوتوث ها در سه نوع استریو، میکروفن داخلی و میکروفن خارجی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

قابلیت جدا شدن ابر داخلی کلاه کاسکت

مهم ترین نکته در نصب بلوتوث کلاه کاسکت این است که حتماً ابر داخلی آن جدا شود. در خرید کلاه کاسکت به این نکته توجه داشته باشید که در بلوتوث‌های نوع استریو نیازی به جدا شدن ابر داخلی نیست؛ اما این بلوتوث ها بسیار کمیاب هستند و کیفیت صدای خوبی ندارند؛ بنابرین حتماً باید ابر داخلی کلاه کاسکت قابل شست و شو و قابل جدا شدن باشد. کلاه کاسکت های چینی و اروپایی همگی این قابلیت را دارند و تنها برخی کلاه های خاص و یا ایرانی این قابلیت را ندارند. همچنین در برخی کلاه کاسکت ها فضای زیر ابر داخلی بسیار کم است که در زمان خرید باید به آن توجه کنید و یا از فروشنده سوال کنید.

مراحل نصب بلوتوث کلاه کاسکت

۱- ابر داخلی کلاه کاسکت را خارج کنید

برای نصب بلوتوث کلاه کاسکت خصوصاً بلوتوث خلبانی کلاه کاسکت باید ابر داخلی را خارج کنید؛ ابر داخلی کلاه کاسکت توسط چند خار ریز و آسیب پذیر داخل کلاه کاسکت بسته شده است؛ بنابرین خارج کردن ابر داخلی را با احتیاط انجام دهید. برای این کار ابتدا ابرهای کناری کلاه کاسکت را جدا کنید. سپس با توجه به اینکه سیم‌های بلوتوث کلاه کاسکت باید زیر ابر میانی کلاه کاسکت قرار گیرد تا آسیب نبیند، حتماً ابر میانی را نیز خارج کنید. توجه داشته باشید که در صورت خارج کردن ابرهای کلاه کاسکت می‌توانید آنها را شست و شو دهید تا از فرصت استفاده کرده باشید. نحوه شست و شوی کلاه کاسکت را در چگونه کلاه کاسکت خود را بشوییم به طور کامل توضیح داده شده است.

۲- بلوتوث کلاه کاسکت را برای نصب آماده کنید

برای نصب بلوتوث ابتدا باید آن را تست کنیم. یعنی از سالم بودم اتصالات آن مطمئن شویم تا دوباره‌کاری صورت نگیرد. سیم ها را به خوبی چک کنید؛ جهت اطمینان از سالم بودن بلوتوث آن را به گوشی متصل کرده و صدای آن را بشنوید. چسب گوش‌های آن را نصب کنید تا آماده نصب شود. دقت کنید که حتماً باید از چسب خود بلوتوث کلاه کاسکت استفاده کنید تا باعث خرابی کلاه کاسکت نشود.

۳- بخش گوشی بلوتوث کلاه کاسکت را نصب کنید

بخش گوشی کلاه کاسکت در زیر ابر و قسمت گوش کلاه کاسکت قرار می‌گیرد. این امر باعث می‌شود که گوشی بلوتوث دقیقاً روی گوش شخص قرار گیرد تا صدای واضح‌تری دریافت کند. بعد از استفاده از چسب بلوتوث، گوشی بلوتوث را با دقت بالا دقیقاً در قسمت گوشی کلاه کاسکت نصب کنید. بهتر است قبل از چسب زدن از محل دقیق آن با تست کردن مطلع شوید. گوشی بلوتوث را نصب کنید و بعد از نصب گوشی بلوتوث نیز با قرار دادن ابر بخش گوشی دوباره آن را تست کنید تا از محل آن مطمئن شوید. کلاه کاسکت به دلیل سایزبندی خاصی که دارد، ممکن است با اضافه شدن کمترین برآمدگی باعث اذیت شخص شود؛ بنابرین حتماً بلوتوث را چندین بار تست کنید تا از محل آن و راحتی سر اطمینان داشته باشید.

۴- قسمت میکروفن بلوتوث و طریقه نصب اصولی

قسمت میکروفن بلوتوث کلاه کاسکت به عنوان کنترل کننده بلوتوث هم استفاده می‌شود؛ بنابرین باید دسترسی به آن آسان باشد. در موتور سواری دست راست همیشه درگیر گاز بوده بنابرین باید قسمت کنترل کننده بلوتوث را در سمت چپ کلاه نصب کنیم؛ به طوری که در صورت تماس دریافتی به راختی بتوانیم همزمان با حرکت، تماس خود را پاسخ دهیم.

در مورد بلوتوث های خلبانی خارجی که بخش کنترل کننده در بدنه بیرونی کلاه کاسکت نصب می‌شود نیز همین اصل حاکم است؛ یعنی باید حتماً در سمت چپ کلاه کاسکت نصب شود تا کنترل بهتری داشته باشیم. بلوتوث های حالت استریو که در داخل کلاه کاسکت نصب می‌شوند قسمت کنترل کننده در قسمت پیشانی کلاه کاسکت نصب می‌شود و میزان کنترل با دست چپ و راست برابر است و تفاوتی ندارد. بخش شارژ کننده بلوتوث کلاه کاسکت در روی کنترل کننده یا بخش جداگانه است که تفاوت خاصی در محل نصب آن وجود ندارد.

میکروفن داخلی بهتر است یا خارجی؟

همانطور که گفته شد، بلوتوث‌های خلبانی در دو نوع «کنترل داخلی» و «کنترل خارجی» تولید شده است. در نوع کنترل داخلی به دلیل اینکه بخش کنترل کننده داخل کلاه است ممکن است در کلاه کاسکت فک متحرک و یا کلاه کاسکت فک ثابت، باعث سختی کنترل شود؛ البته که فضا برای کنترل بلوتوث وجود دارد؛ اما در هر صورت این مشکل وجود خواهد داشت. از طرفی در بلوتوث خلبانی کنترل خارجی، مسئله تسلط بر بلوتوث بسیار بالاست؛ همچنین اکثر بلوتوث های خارجی قابلیت اتصال داخل شبکه یا «واکی تاکی» را دارند که در مسافرت بسیار کاربردی است. نقطه ضعف بلوتوث کلاه کاسکت خارجی این است که در صورت برخورد کلاه کاسکت با زمین احتمال شکستن آن وجود دارد.

۵- تست کردن بلوتوث کلاه کاسکت

در مراحل ابتدایی گفته شد که قبل از نصب حتماً بلوتوث را تست کنید. اما به دلیل اینکه بلوتوث ها از سیم ها و اتصالات بسیار ظریفی تشکیل شده‌اند ممکن است در مراحل نصب دچار آسیب شود. از طرفی باید بعد از نصب تست شود که از محل نصب بلوتوث در داخل کلاه کاسکت اطمینان حاصل کنیم. بنابرین بعد از نصب بلوتوث حتماً آن را به تلفن همراه متصل کرده و آن را مورد آزمایش قرار دهید. از محل اتصال گوشی‌ها اطمینان حاصل کنید تا در هنگام موتور سواری باعث اذیت شما نگردد؛ همچنین در هنگام تست کردن سیم ها و اتصالات را چک کنید که در جای مناسبی قرار گرفته باشند و تحت فشار نباشند؛ برای مثال باید سیم های بلوتوث را از قسمت فک دور کنیم تا در هنگام باز و بسته کردن کلاه کاسکت فک متحرک، باعث آسیب زدن به بلوتوث نشویم.

۶- نصب مجدد ابر داخلی کلاه کاسکت

پس از اتمام مراحل نصب بلوتوث کلاه کاسکت و چک کردن اتصالات، باید ابر داخلی را نصب کنیم. قبل از نصب ابر داخلی می‌توانید آن را مورد شست و شو قرار دهید تا دوباره‌کاری نشود. همانطور که گفته شد ابر داخلی کلاه کاسکت از اتصالات بسیار ریز تشکیل شده که خارج کردن و نصب آن باعث آسیب رسیدن به اتصالات می‌شود؛ بنابرین بهتر است هنگام جدا سازی فرایند شست و شو را نیز انجام دهید.

۷- شارژ کردن بلوتوث کلاه کاسکت

بلوتوث کلاه کاسکت از باتری لیتیومی با ظرفیت پایین‌تر نسبت به تلفن همراه استفاده می‌کند. این ظرفیت حدود ۵۰۰ میلی آمپر است و ولتاژ کمتری را می‌تواند تحمل کند؛ بنابرین حتماً از شارژرهای ساده استفاده کنید و به هیچ وجه از شارژر فست یا همان سریع استفاده نکنید. استفاده از فست شارژ باعث کاهش عمر باتری بلوتوث کلاه کاسکت می‌شود. بعد از اتمام نصب بلوتوث، کلاه کاسکت را به مدت ۴ ساعت شارژ کنید. این کار باعث می‌شود در استفاده اولیه یون‌های مثب و منفی درون باتری لیتیومی جایگیری بهتری داشته باشند و طول عمر آن افزایش یابد. به هیچ وجه در هنگام شارژ اقدام به روشن کردن بلوتوث نکنید؛ این کار باعث می‌شود جهت شار یون های مثبت و منفی رفت و برگشتی شده و عمر باتری را کاهش دهد.

جمع بندی

بعد از اتمام تمامی مراحل می‌توانید به راحتی از کلاه کاسکت استفاده کنید و از موتور سواری لذت ببرید. استفاده از کلاه کاسکت امری ضروری است و نصب بلوتوث استفاده از آن را برای ما آسان‌تر می‌کند. پخش موسیقی در مسافت‌های طولانی و برقراری ارتباط بدون توقف در مسیر دو ویژگی بزرگ کلاه کاسکت بلوتوث دار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *