مجله ایران موتور

شست و شوی کلاه کاسکت، چگونه کلاه کاسکت خود را بشوییم؟ + ویدیو

کلاه کاسکت اصلی‌ترین وسیله ایمنی برای موتورسواری است. بعد از استفاده طولانی مدت از آن به دلیل تعریق و یا آلودگی‌های محیطی، نیاز است تا آن را تمیز کنیم. این امر ضرورت بالایی برای سلامت پوست و موی موتورسوار دارد. در این مطلب به صورت تصویری آموزش می‌دهیم چطور قطعات کلاه را از هم جدا کنید، هر کدام را چگونه شست و شو دهید و در آخر چطور قطعات آن را دوباره به هم متصل کنید. در ویدیو زیر مراحل جداسازی قطعات به همراه نکاتی مهم برای شست و شوی کلاه کاسکت را شرح داده‌ایم.

کلاه کاسکت و انواع آن

کلاه کاسکت لازمه اصلی موتورسواری است؛ موتورسواری رشته‌ای است که بدن شخص، کاملاً بی‌دفاع در برابر ضربات است. مهم‌ترین عضو بدن که در حوادث موتور سواری آسیب می‌بیند سر شخص موتور سوار است. کلاه کاسکت ها به چند دسته از جمله کلاه کاسکت فک متحرک، کلاه کاسکت بدون فک، کلاه کاسکت وسپایی، کلاه کاسکت بلوتوث دار، کلاه کاسکت کراسی تقسیم می‌شوند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کلاه کاسکت که حتما باید به آن توجه شود قابل شست‌وشو بودن آن است. کلاه کاسکت به دلیل فضای بسته چند لایه‌ای که دارد باعث تجمیع گرما در سر می‌شود؛ البته به دلیل وجود تهویه هوای فعال در بیشتر کلاه کاسکت ها تعریق کمتر می‌شود؛ اما در هر صورت تعریق سر غیر قابل حذف شدن است.

کلاه کاسکت های قابل شست و شو

بدنه بیرونی تمامی کلاه کاسکت های موجود در بازار به دلیل داشتن بدنه‌ای پلیمری یا کربنی قابل شست و شو است. اما مسئله اصلی ابر داخلی کلاه کاسکت است که قابل شست و شو باشد. ابر داخلی کلاه کاسکت در دو نوع ثابت و قابل جدا شدن است. ابر داخلی ثابت، به دلیل فضای بسته کلاه کاسکت، در صورت شست و شو موجب خرابی و بو گرفتگی آن می‌شود. همچنین در صورت باقی ماندن مواد شوینده، باعث حساسیت و رشد قارچ خواهد شد. کلاه کاسکت قابل شست و شو به دلیل جدا شدن ابر داخلی به راحتی شسته می‌شود و مرحله خشک کردن آن بسیار راحت‌تر است.

چرا باید کلاه کاسکت خود را شست و شو دهیم؟

همانطور که گفته شد کلاه کاسکت به دلیل فضای بسته‌ای که دارد، محل تجمیع گرمای سر است. این مسئله در تابستان حدود ده برابر افزایش می‌یابد. اکثر کلاه کاسکت‌ها با داشتن تهویه هوای فعال، از این تجمیع گرما جلوگیری می‌کنند؛ اما در هر صورت به دلیل تشکیل شدن کلاه کاسکت از چند لایه پلیمر و پلاستیک، این تجمیع گرما و تعریق غیر قابل اجتناب است. شرایط دمایی و رطوبتی که در زیر کلاه کاسکت ایجاد می‌شود و به دلیل وجود باکتری‌های فعال در بین موها محل کاملاً مناسبی برای رشد تصاعدی باکتری و قارچ می‌باشد. این مورد برای سر بسیار مضر است؛ بنابرین حتماً باید کلاه کاسکت قابل شست و شو باشد تا مشکلات پوستی پیش نیاید.

مراحل شست و شوی کلاه کاسکت

در ادامه مراحل شست و شوی کلاه کاسکت به طور کامل توضیح داده خواهد شد. در صورت داشتن سوال می‌توانید در بخش نظرات سوال خود را مطرح فرمایید.

۱- جدا کردن ابر داخلی کلاه کاسکت

جدا کردن ابر داخلی کلاه کاسکت

ابر داخلی کلاه کاسکت قابل شست‌وشو را با دقت و احتیاط جدا کنید. ابر داخلی کلاه کاسکت با خارهای پلاستیکی ریز در داخل کلاه نصب شده است. بنابرین نهایت دقت را در خارج کردن ابر داخلی داشته باشید. ابر داخلی کلاه از دو بخش گوش و یک بخش فوقانی تشکیل شده است. بلوتوث کلاه کاسکت در زیر ابر داخلی قرار می‌گیرد؛ دقت کنید حین خارج کردن ابر داخلی، بلوتوث وصل شده آسیب نبیند.

۲- جدا سازی کلیه لوازم الکتریکی متصل به کلاه

جدا سازی کلیه لوازم الکتریکی متصل به کلاه

برخی برای راحتی استفاده از کلاه کاسکت از کلاه کاسکت بلوتوث‌دار استفاده می‌کنند؛ گاهی برای لذت بردن از مسافرت و مسیرهای موتورسواری فیلم برداری می‌کنند و از دوربین کلاه کاسکت استفاده می‌کنند. برای شست و شوی کلاه کاسکت حتماً باید این قطعات جداسازی شود؛ چرا که اولاً این قطعات در صورت برخورد با آب دچار آسیب می‌شوند و از طرفی حتی اگر ضد آب باشند در اطراف این قطعات آلودگی‌های بسیاری جمع می‌شود که باید پاکسازی شود.

۳- خارج کردن طلق کلاه کاسکت

خارج کردن طلق کلاه کاسکت

طلق کلاه کاسکت به وسیله گوشواره طلق کلاه کاسکت متصل می‌شود. این گوشواره‌ها دارای نقاط ریز هستند که محل تجمع آلودگی هستند. برای شست و شوی بهتر کلاه کاسکت باید طلق را جدا کنیم؛ برای این کار طلق را در حالت باز قرار دهید؛ سپس خار طلق را آزاد کنید تا طلق به راحتی جدا شود.

۴- شست و شوی دستی ابر داخلی

شست و شوی دستی ابر داخلی

برای شست‌وشوی ابر داخلی کلاه کاسکت حتماً ابر را به صورت دستی و با مواد شوینده بدون آنزیم شست و شو دهید. آنیزم‌ها در واقع کاتالیزورهای بیولوژیکی هستند. یعنی در صورت عدم استفاده صحیح موجب افزایش رشد باکتری و قارچ می‌شوند. همچنین اگر آنیزم‌ها به درستی از ابر داخلی خارج نشوند، موجب حساسیت پوست سر و صورت خواهند شد. ابر داخلی کلاه کاست، قسمتی از کلاه است که ارتباط مستقیم با سر و صورت دارد که اهمیت بسیار زیادی دارد. ابر داخلی ساختاری متخلخل دارد و محل بسیار مناسبی برای گیر افتادن آنیزم‌ها و مواد شوینده است. بهتر است ابر داخلی را با شامپو بچه و یا شوینده‌های بسیار ضعیف با آب فراوان شست و شو دهید.

۵- تمیز کردن بدنه و قسمت میانی کلاه کاسکت

تمیز کردن بدنه و قسمت میانی کلاه کاسکت

قسمت میانی اکثر کلاه‌کاسکت‌ها از پلی‌استایرن ضربه‌گیر است. پلی‌استایرن گاهی اوقات در مقابل آب ضعیف‌تر شده و ممکن است دچار جمع‌شدگی شود و قسمت میانی کلاه کاسکت دچار آسیب گردد. همچنین قسمت میانی کلاه، زیاد در معرض آلودگی نبوده و نیازی به شست و شوی زیاد ندارد. برای تمیز کردن قسمت میانی کافی است از یک دستمال نم‌دار نرم استفاده کنید. یا حتی می‌توانید از پمپ باد استفاده کنید تا آلودگی داخل کلاه کاسکت کاملاً از بین برود. برای تمیز کردن بدنه خارجی کلاه کاسکت بهتر است از شیشه پاک کن ساده استفاده کنید؛ بدنه بیرونی با اینکه رنگ به خورد آن رفته؛ اما شست و شوی زیاد باعث می‌شود در مقابل آفتاب ضعیف‌تر شود.

۶- شست و شوی طلق کلاه کاسکت

شست و شوی طلق کلاه کاسکت

طلق کلاه کاسکت از جنس پلاستیک شیشه‌ای است که زودتر از شیشه کدر میشود. این به این دلیل است که در طلق نمی‌توان از شیشه خالص استفاده کرد؛ چرا که مقاومت کمتری دارد و در صورت شکستن، ذرات ریز شیشه وارد چشم می‌شوند. پلاستیک شیشه‌ای که در کلاه کاسکت های با کیفیت استفاده شده، کدر نمی‌شوند و فقط برخورد اشیا تیز باعث ایجاد خط و خش روی آنها می‌شود؛ اما در صورت شستن غلط این طلق، باعث می‌شویم که کدر شود و دید کمتری داشته باشیم.
برای شست و شوی طلق کلاه کاسکت به هیچ وجه از انواع شوینده‌ها استفاده نکنید. شوینده‌ها باعث می‌شوند بافت بیرونی طلق، ساختار اصلی خود را از دست بدهد. بنابرین بهتر است طلق کلاه کاسکت را با دستمال نم‌دار پاک کنید؛ همچنین می‌توانید با آب فراوان و به آرامی آن را شست و شو دهید. دقت کنید که برای خشک کردن طلق آن را در مقابل آفتاب قرار ندهید و صرفاً در سایه و به آرامی خشک شود.

۷- خشک کردن لوازم شسته شده

همانطور که مطرح شد؛ به هیچ وجه کلاه کاسکت و قطعات آن را در مقابل نور مستقیم آفتاب خشک نکنید. چرا که ذرات آب باقی مانده روی کلاه کاسکت، مانند عدسی عمل کرده و برخورد آفتاب باعث از دست رفتن کیفیت قطعات کلاه کاسکت می‌شود. قطعات و ابر داخلی کلاه کاسکت را در گوشه‌ای در فضای باز رها کنید تا به آرامی خشک شود.

۸- تمیز کردن نقاط ریز کلاه کاسکت

تمیز کردن نقاط ریز کلاه کاسکت

در کلاه کاسکت، خصوصا کلاه‌های فک متحرک، نقاط ریز بسیار زیادی وجود دارد. این نقاط باعث جمع شدن آلودگی‌ها خصوصاً گرد و خاک می‌شود. این گرد و خاک باعث می‌شود عملکرد فک و طلق کلاه کاسکت ضعیف‌تر شود و رفته رفته رو به خرابی برود. بنابرین لازم است حتما این نقاط را با گوش پاک کن و یا پنس تمیز کنید.

۹- متصل کردن کلیه لوازم جدا شده

بعد از شست و شو و خشک کردن کلاه کاسکت وقت آن است که کلیه لوازم را دوباره نصب کنیم. ابتدا بلوتوث کلاه کاسکت را با دقت نصب کنید. سعی کنید بخش کنترل کننده بلوتوث را در سمت چپ کلاه نصب کنید که دسترسی راحت‌تر داشته باشید. ابر داخلی را روی بلوتوث به آرامی نصب کنید تا سیم‌های بلوتوث دچار آسیب نشود. بقیه لوازم را با چک کردن کلیه قطعات نصب کنید و در صورت لزوم لولای فک را کمی روغن کاری کنید.

۱۰- استفاده مجدد از کلاه کاسکت

با شست و شوی کلاه کاسکت و زدودن آلودگی‌های آن می‌توانید با چک کردن کلی آن، مجدد از آن استفاده کنید. منظور از چک کردن این است که دقت کنید هیچ ماده شوینده‌ای در ابر داخلی باقی نمانده باشد. طلق کلاه کاسکت را چک کنید تا طلق به درستی جا رفته باشد و در حین حرکت موجب حادثه نشود. در صورت نیاز لوازم شکسته و یا آسیب دیده کلاه کاسکت را به صورت کامل تعویض کنید.

سخن آخر

استفاده از کلاه کاسکت یک امر ضروری و واجب است. یکی از اصول مهم استفاده از کلاه کاسکت که ارتباط مستقیمی با سر دارد قابل شست و شو بودن آن است. در خرید کلاه کاسکت حتما توجه داشته باشید که قابل شست و شو باشد و باعث حساسیت و آسیب دیدن پوست و مو نگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *