مجله ایران موتور

گردن درد کلاه کاسکت و راه های کاهش آن + ویدیو


مقدمه

ضرورت استفاده از کلاه کاسکت امری است که از هیچ شخص موتور سواری پوشیده نیست. کلاه کاسکت ها انواع مختلفی از جمله کلاه کاسکت فک متحرک، کلاه کاسکت بدون فک، کلاه کاسکت کراسی و… دارند.

در موتورسواری، قسمتی از بدن که حساس و امنیت آن بسیار ضروری است، سر شخص است. برای حفظ ایمنی سر حتماً باید از کلاه کاسکت استفاده کنیم؛ اما استفاده از کلاه کاسکت مشکلاتی دارد که در ادامه به توضیح یکی از مهم‌ترین آنها یعنی گردن درد کلاه کاسکت خواهیم پرداخت.


چرا استفاده از کلاه کاسکت ضروری است؟

اگر به آناتومی بدن توجه کنیم، نسبت به قلب و مغز، اعضای دیگر تا حدودی از اهمیت کمتری برخوردار هستند و یا آسیب به آنها نمی‌تواند موجب مرگ حتمی شود. قلب در هنگام سانحه موتور سواری به دلیل وجود دست‌ها در دو طرف و قفسه سینه مقابل قلب آسیب کمتری می‌بیند. اما مغز درون جمجمه به دلیل وجود در قسمت فوقانی بدن و بی‌دفاعی آن در هنگام موتور سواری در معرض خطرات بسیار زیادی است.

آسیب به سر باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی مانند مرگ مغزی می‌شود؛ برای جلوگیری از آسیب به سر حتماً باید از کلاه کاسکت های با کیفیت و دارای استاندارد استفاده کنیم تا در مقابل ضربات مقاوم باشد. کلاه کاسکت استاندارد به گونه‌ای طراحی شده که علاوه بر مقاوم بودن دارای ویژگی‌هایی نظیر عینک دودی، وزن مناسب، دید مناسب و… باشد. توصیه می‌شود حتما این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید تا موارد لازم قبل از خرید کلاه کاسکت را انجام دهید و از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

مشکلات استفاده از کلاه کاسکت چیست؟

کلاه کاسکت ها با اینکه استانداردهای لازم برای راحتی شخص در آنها رعایت شده است؛ اما باز هم مشکلات خاص خود را دارند. مشکلاتی از قبیل وزن بالای کلاه کاسکت، گرمای بیش از حد، کاهش دید، فشار به سر و گردن، تحت فشار بودن گوش‌ها که اصلی‌ترین آنها وزن بالا و فشار به گردن است. با در نظر گرفتن کیفیت کلاه و میزان موادی که در آن استفاده شده است وزن حداقلی آن حدود 1 الی 1.5 کیلوگرم است که با وارد شدن فشار هوا در هنگام موتور سواری این وزن تا حدود 4 الی 6 کیلوگرم افزایش می‌یابد و در طولانی مدت فشار زیادی به گردن وارد میکند.

راه حل ساده برای این مشکل استفاده از کلاه کاسکت هایی با ضخامت کم و ضعیف است که اولاً مقاومت بسیار پایینی دارند و دوماً در صورت شکستن، ممکن است آسیب جدی‌تری به سر وارد شود. در صورتی که با سرعت بسیار کم موتورسواری می‌کنید گزینه بدی نیست؛ اما در نظر داشته باشید حوادث موتور سواری محدود به سرعت بالا نمی‌شود. گاهی درحالی که ما با سرعت کمی حرکت می‌کنیم، برخورد پر سرعت سایر وسایل نقلیه موجب آسیب دیدن ما می‌گردد؛ بنابرین حتماً باید کلاه کاسکت با کیفیت و دارای استاندارد انتخاب کنیم تا در برابر ضربات مقاوم باشد.

راه دیگر استفاده از کلاه کاسکت سبک با کیفیت است. کلاه کاسکتی با بدنه الترا کربن که قیمت بسیار بالایی دارد و مناسب همه نیست. اما اگر بخواهیم از کلاه با کیفیت اما ارزان استفاده کنیم که وزنی بیشتری دارد راهکار چیست؟ در ادامه روش‌هایی را توضیح می‌دهیم تا از دردهای ناحیه گردن هنگام استفاده از کلاه کاسکت در امان باشید.

سبک‌ترین کلاه کاسکت بازار

در حال حاضر سبک‌ترین کلاه کاسکت های بازار کلاه کاسکت با بدنه الترا کربن هستند. کربن خاصیت مقاوم و سبک بودن را همزمان دارد. کلاه کاسکت LS2 ال اس تو چلنجر این خاصیت را دارد و با کیفیت بسیار بالایی که دارد یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید کلاه کاسکت است. مورد دوم کلاه کاسکت سری X lite نولان است که اکثر آنها از بدنه سبک کربن یا کامپوزیت متخلخل است که مقاومت بسیار بالا و وزن بسیار پایینی دارند.

البته سری جدید کلاه کاسکت فک ثابت راپیدو کد ۱۰۱ نیز وزن بسیار پایینی دارد؛ اما حدود ۳۰۰ گرم وزن بیشتری نسبت به کلاه کاسکت های کربنی دارد. بدنه کلاه کاسکت فک ثابت راپیدو کد ۱۰۱ نیز از کامپوزیت متخلخل است که به این کلاه کاسکت اجازه می‌دهد تا وزن کمتری نسب به کلاه کاسکت فک متحرک راپیدو داشته باشد.

حل مشکل سنگینی کلاه کاسکت و گردن درد همراه آن

همانطور که گفته شد یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش گردن درد هنگام استفاده از کلاه کاسکت، خرید کلاه با کیفیت و سبک مانند کلاه کاسکت ال اس تو یا کلاه کاسکت نولان کربن است؛ اما امکان خرید کلاه کاسکت گران برای همه وجود ندارد. برای حل مشکل باید عضلات مربوط به گردن را تقویت کنیم. هفت استخوان فوقانی ستون فقرات مربوط به گردن است و دارای اهمیت بسیار زیادی است. در واقع در بین این استخوان‌ها دیسک غضروفی وجود دارد که به صورت فنر و دمپر عمل می‌کند و باعث کاهش فشار به استخوان‌ها می‌گردد.

هنگامی که یکی از این دیسک‌ها کمی دچار تغییر می‌گردد باعث ایجاد دردهای شدید در گردن می‌شود. علاوه بر آن در بخش پایینی گردن و بین کتف‌ها عضلاتی وجود دارد که گاهی عصب‌های گردن به این ناحیه فشار وارد می‌کند که موجب احساس درد شدید می‌شود. در هنگام موتور سواری و استفاده از کلاه کاسکت فشار وارده از طرف کلاه کاسکت باعث می‌شود غضروف بین استخوان‌ها تغییر شکل داده و گردن درد بوجود آید. در ابتدا باید غضروف‌های بین استخوانی را تقویت کنیم و با تغذیه مناسب و خوردن غذاهایی مانند ماهی، تن ماهی، روغن زیتون و… یا قرص هایی نظیر امگا ۳ به تقویت غضروف های گردن بپردازیم. سپس با استفاده از ورزش‌های خاص و مداوم عضلات گردن را تقویت کنیم تا فشار وارد به دیسک‌ها به حداقل مقدار ممکن برسد. در بخش بعدی به ارائه چند ورزش مناسب برای تقویت گردن خواهیم پرداخت.

ورزش‌های مربوط به گردن برای تقویت عضلات آن

بهترین راه برای کاهش فشار کلاه کاسکت به دیسک‌های مهره گردن تقویت عضلات مربوط به گردن است. همه ما می‌دانیم بهترین درمانی که برای درد زانو و پا ارائه می‌گردد راه رفتن در آب استخر است که به مرور زمان عضلات اطراف زانو را تقویت می‌کند و فشار وارد بر زانو را کمتر می‌کند. برای گردن هم حرکاتی وجود دارد که می‌توانیم درد را کاهش دهیم.

در استفاده از کلاه کاسکت دو حالت وجود دارد: افرادی که از قبل درد گردن دارند و به پزشک مراجعه کرده‌اند که باید حتماً قبل از استفاده از کلاه کاسکت و انجام تمرینات ارائه شده توسط سایت ایران موتور با پزشک خود مشورت کنند و دسته دوم افرادی که هیچ مشکلی ندارند؛ اما در آینده ممکن است با توجه به وزن کلاه کاسکت دچار مشکل بشوند که باید تمرینات را انجام دهند. تمرین‌های مربوط به گردن به گونه‌ای است که تمامی عضلات گردن را تقویت می‌کند تا فشار وارده به مهره‌ها کمتر شود. در ادامه به توضیح این تمرینات خواهیم پرداخت.

۱. جمع کردن چانه به سمت گردن

در این حرکت روی زمین یا تخت به روی کمر دراز بکشید به صورتی که سر شما روی تخت قرار گیرد. به آرامی و به مدت پنج ثانیه مطابق تصویر چانه خود را به سمت گردن فشار دهید تا عضلات پشت گردن درگیر گردد. این حرکت را در سه ست ۱۵ بار تکرار کنید و در هر سری ۵ ثانیه انجام دهید.

۲. بالا پایین کردن سر

در این حرکت شما رو شکم خود دراز می‌کشید. باید حتماً روی تخت این حرکت را انجام دهید و سر و گردن خود بیرون تخت باشد. وقتی سر به صورت آزاد قرار گرفت با حرکت بالا و پایین سر و استفاده از سر به عنوان وزنه، عضلات پشت و جلوی گردن همزمان درگیر خواهد شد. دقت کنید که به هیچ وجه سر خود را بیشتر از ۴۵ درجه حرکت ندهید که باعث آسیب رساندن به عضلات گردن نشود. این حرکت باعث می‌شود در هنگام استفاده از کلاه کاسکت، عضلات گردن به فشار وارده توسط باد عادت کنند و به مهره‌ها فشار وارد نشود.

۳. حرکت گردن به سمت کتف چپ و راست

در این حرکت نیز مانند حرکت قبلی باید حتما از تخت استفاده کنید و سر خود را به صورت آزاد و خارج از تخت قرار دهید. طی این حرکت باید روی تخت به بغل دراز بکشید و هر دو طرف چپ و راست را انجام دهید. مطابق تصویر روی تخت دراز بکشید و سر خود را ۴۵ درجه بالا و پایین کنید تا عضلات چپ و راست گردن تقویت شود. در استفاده از کلاه کاسکت هنگام چرخاندن سر عضلات چپ و راست گردن به شدت درگیر هستند و مجبور هستیم که آنها را تقویت کنیم.

۴. تقویت عضلات بین کتف‌ها

در قسمت انتهایی عضلات گردن تماس با عضلات بین کتف وجود دارد که اصلی‌ترین نقطه برای محافظت از مهره‌های کمر و گردن است. بهتر است حتماً این عضلات را تقویت کنیم تا هم از کمر درد و هم از گردن درد جلوگیری کنیم. برای این کار مطابق تصویر به دیوار تکیه دهید و دست ها به آرامی بالا و پایین کنید. با این کار عضلات بین دو کتف درگیر می‌شوند و موجب تقویت آنها خواهد شد.

خرید کلاه کاسکت سبک

انواع کلاه‌های سبک

خرید کلاه کاسکت سبک یکی از دغدغه‌های اصلی موتور سواران است. اگر بخواهیم کلاه کاسکت بدون فک یا کلاه کاسکت وسپایی استفاده کنیم مسئله وزن زیاد حائز اهمیت نیست؛ چرا که اکثراً وزن پایینی دارند به جز کلاه کاسکت ردلاین کد ۹۴۶ که کمی وزن بالایی دارد.

در دسته فک متحرک و فک ثابت وزن کلاه کاسکت بسیار بالاست و باید حتماً به وزن آن توجه شود. کلاه کاسکت فک متحرک راپیدو حدود ۱۶۵۰ گرم وزن دارد که برای برخی افراد این مورد اصلاً مناسب نیست و جزء کلاه کاسکت های سنگین است. کلاه کاسکت فک متحرک EK یا همان تکنیک جزء کلاه کاسکت های فک متحرک سبک بازار است و کیقیت نسبتاً خوبی دارد؛ اما در هر صورت به دلیل ضخامت کم است که وزن پایین‌تری دارد و کمی ضعیف‌تر است.

همچنین کلاه کاسکت استریت کایک یا فک جدا شونده نیز گزینه بسیار مناسبی است. این کلاه کاسکت به این دلیل مناسب است که فک آن به صورت جدا شونده است و وزن فک قابل چشم پوشی است. همچنین چون فک دارد تا حدودی از فک نیز محافظت می‌کند. هنگامی که شما گردن درد شدیدی دارید می‌توانید قسمت فک را جدا کنید و در روز های سرد زمستان می‌توانید بخش فک را دوباره نصب کنید تا از سرما در امان باشید. کلاه کاسکت فک متحرک ردلاین نیز وزن نسبتاً خوبی دارد و دارای استانداردهای لازم است و توصیه می‌شود که این کلاه کاسکت را هم در نظر داشته باشید.

کلاه کاسکت برای افرادی که مشکلات گردن دارند

اما آیا کلاه کاسکتی وجود دارد که افراد با مشکلات گردن بسیار زیاد از آن استفاده کنند؟ بله، کلاه کاسکت های وسپایی نیمه به دلیل ابعاد کمی که دارند و بدنه با کیفیت، وزن حدودی ۶۵۰ گرم را دارند که وزن بسیار پایینی است و هر شخصی می‌تواند از آن استفاده کند. این کلاه کاسکت ها کیفیت بسیار خوبی نیز دارند و با خیال راحت می‌توانید از آنها استفاده کنید؛ اما همانگونه که ذکر شد بهترین کلاه کاسکت هایی که با وزن سبک قابل تهیه است، کلاه کاسکت هایی با بدنه التراکربن است که مقاومت بسیار بالایی دارند و وزن آنها بسیار پایین است. کلاه کاسکت نولان، کلاه کاسکت ال اس تو و کلاه کاسکت AGV کلاه‌هایی هستند که از این تکنولوژی بهره برده‌اند؛ اما قیمت بسیار بالایی دارند. این کلاه کاسکت ها علاوه بر وزن پایین به دلیل طراحی آیرودینامیک که دارند جریان هوا را با لایه مرزی آرام از روی کلاه کاسکت عبور می‌دهند و این امکان را فراهم می‌کنند که باد با کمترین فشار از روی کلاه کاسکت عبور کند و فشار به گردن را کاهش دهد.

آیا کلاه کاسکت سبک ضعیف است؟

باید گفت در کلاه کاسکت هایی با قیمت پایین، بله؛ چرا که در کلاه کاسکت ارزان امکان اینکه از فناوری الترا کربن استفاده کنند وجود ندارد و مجبور به کاهش ضخامت کلاه کاسکت هستند. بنابرین در برابر ضربه مقاومت کمتری دارند. توجه داشته باشید که کلاه کاسکت سبک ارزان بی دلیل نیست و کیفیت نامناسبی دارد. برای اطلاعات دقیق‌تر از کلاه کاسکت های سبک و خرید بهتر می‌توانید قبل از خرید با پشتیبانی ایران موتور در تماس باشید.

خلاصه

استفاده از کلاه کاسکت در موتورسواری بسیار ضروری و واجب است. اما این ضرورت اشکالاتی نیز دارد که موتور سوار را آزار و اذیت می‌دهد. یکی از اصلی‌ترین مشکلات استفاده از کلاه کاسکت وزن بالای آن و گردن درد است. برای حل این مشکل یا باید از کلاه کاسکت سبک استفاده کنیم یا عضلات گردن را تقویت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *