مجله ایران موتور

2 نکته مهم در انتخاب کلاه کاسکت

قصد خرید کلاه کاسکت جدید دارید یا شاید برای اولین بار است که کلاه کاسکت می‌خرید؛ اما کدام مدل کلاه کاسکت برای شما مناسب است؟ انتخاب کلاه کاسکت مناسب یک امر ضروری است. کلاه نامناسب می‌تواند باعث شود شما احساس ناراحتی کنید و یا آسیب جدی ببینید. برای امور مختلف و نوع موتور، کلاه‌های مختلفی طراحی شده است که هر کدام مناسب محیط و طرز استفاده خاص خود است.

نکات مهمی که در خرید کلاه کاسکت باید به آن توجه داشت، به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود:

  1.  نوع موتور سیکلت و سرعت حرکت
  2.  سلیقه شخصی

 

موتور سیکلت ها به چند نوع کراسی، ریسی و اسکوتری تقسیم‌بندی می‌شود که هرکدام دارای زیرمجموعه‌هایی است که از آنها نام برده نشده است.

انتخاب کلاه کاسکت

نوع موتور سیکلت خود را باید در نظر بگیرید

به این صورت که در موتورهای نوع وسپا یا به بیان دیگر موتور اسکوتری چون موتور سوار سرعت زیادی نخواهد داشت آسیب‌های احتمالی هنگام تصادف به نسبت به موتورهای کراسی و سنگین کمتر است (توجه داشته باشید که آسیب احتمالی کمتر است و صفر نیست و حتماً باید نکات ایمنی رعایت گردد.) میتوان از کلاه‌های اسکوتری که بدون فک هستند استفاده کرد.

در دسته موتورهای کراسی به دلیل خطرات جانی بیشتر حتما باید از کلاه‌های نوع کراسی استفاده کرد که هم فک ثابت دارند و هم از نوع نقاب‌دار هستند که در ارتفاعات بالا و در معرض نور مستقیم بودن نقاب از نور مستقیم آفتاب جلوگیری کند.

در نوع کلاه های ریسی ( فک ثابت ٬ فک متحرک و بدون فک) باید به نوع موتور سیکلت و سرعت توجه داشت.
در این نوع موتور سیکلت ها ما سه نوع سنگین، شهری و کم‌خطر داریم.

در موتورهای سنگین به دلیل سرعت بالا و خطرات زیادی که وجود دارد بهترین گزینه کلاه‌های فک ثابت است. چرا که در سرعت بسیار بالا در کلاه‌های فک متحرک احتمال شکستن فک با توجه به چفت‌های ریز موجود در آن وجود دارد لذا باید حتما از کلاه های فک ثابت استفاده کرد تا خطرات احتمالی به کمترین میزان ممکن برسد.

البته می‌توان برای موتور سنگین با سرعت بالا از کلاه نوع فک متحرک استفاده کرد چرا که ایمنی‌های لازم را داراست؛ اما با این حال بهترین گزینه کلاه کاسکت نوع فک ثابت است.

در موتور های شهری مانند آپاچی، یاماها و غیره بهترین گزینه کلاه کاسکت نوع فک متحرک است. چرا که هم از ایمنی بالایی برخوردار است و هم راحتی بالاتری نسب به کلاه فک ثابت دارد.
در موتورهای شهری کم خطرتر می‌توان اژ کلاه‌های بدون فک استفاده کرد.

 

سلیفه در انتخاب کلاه کاسکت

سلیقه شخصی نیز مهم است

در انتخاب کلاه کاسکت نکته دوم و مهم‌تر سلیقه شخصی و راحتی شخص است. چرا که انواع کلاه کاسکت را می‌توان با انواع موتورها استفاده کرد و فقط این سلیقه شخصی و راحتی شخص است که بهترین نوع کلاه را تعیین میکند.

برخی کلاه‌ها مانند فک متحرک به صورت چهار فصل است و با توجه به متحرک بودن فک آن می‌توان در هر چهار فصل سال استفاده کرد و در فصل سرما با بستن فک از سرما جلوگیری کرد و در تابستان با باز کردن فک از گرمای آزار دهنده دوری کرد.

کلاه‌های فک ثابت به دلیل بسته بودن فک در تابستان ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد موتور سوار گردد. البته با توجه به تهویه‌های موجود در کلاه کاسکت‌ها تا حدودی می‌توان از این مشکل دوری کرد اما باز هم به این مشکل به طور کامل حل نمی‌شود.

در کلاه‌های بدون فک با توجه به باز بودن کامل قسمت فک ممکن است در زمستان با مشکل سرما روبرو شوید که با توجه به داشتن ویزور کلاه میتوان تا حدودی این مشکل را حل کرد.

نکته دیگری که در انتخاب و خرید کلاه کاسکت مهم است وزن کلاه مربوطه است. چرا که برخی مشتریان از سنگینی کلاه کاسکت خود و آسیب احتمالی به گردن و ستون فقرات رنج می‌برند. سبک‌ترین کلاه‌های موجود در بازار نوع‌های بدون فک و کراسی هستند. اما برخی از کلاه های فک متحرک هم وزن کمی دارند که می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

برای مشاوره بهتر راجع به این موضوع مهم می‌توانید با کارشناسان ما از طریق تماس تلفنی یا شبکه های اجتماعی در صفحه تماس با ما تماس حاصل فرمایید.

جمع‌بندی

با توجه به نکات فوق اصلی‌ترین نکته هنگام انتخاب کلاه کاسکت نوع موتور سیکلت و ایمنی شخص موتور سوار است که باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشت. اما با توجه به شرایط فرد می‌توان برای انواع موتور سیکلت کلاه کاسکت‌های متنوعی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *