BLACK FRIDAY

0 روز 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

جمعه سیاه یک روز حراج بزرگ در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر است که در روز بعد از روز شکرگزاری، یعنی آخرین جمعه ماه نوامبر برگزار می‌شود. این روز آغاز فصل خرید کریسمس محسوب می‌شود و فروشگاه‌های سراسر جهان با تخفیف‌های باورنکردنی محصولات خود را به فروش می‌رسانند.

تاریخچه جمعه سیاه به دهه ۱۹۵۰ میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان، فروشگاه‌های فیلادلفیا در روز بعد از روز شکرگزاری برای جذب مشتری، محصولات خود را با تخفیف‌های بسیار زیاد به فروش می‌رساندند. این تخفیف‌ها به حدی زیاد بود که جمعیت زیادی از مردم برای خرید به فروشگاه‌ها هجوم می‌آوردند و گاهی اوقات درگیری‌هایی نیز رخ می‌داد. پلیس فیلادلفیا از این روز به عنوان «جمعه سیاه» یاد می‌کرد.

با گذشت زمان، جمعه سیاه به یک روز حراج بزرگ در سراسر ایالات متحده تبدیل شد. در سال‌های اخیر، این سنت به کشورهای دیگر نیز سرایت کرده است و اکنون در بسیاری از نقاط جهان جمعه سیاه برگزار می‌شود.

جمعه سیاه یک روز شلوغ و پرماجرا است. بسیاری از مردم برای خرید به فروشگاه‌ها می‌روند و صف‌های طولانی تشکیل می‌شود. گاهی اوقات درگیری‌هایی نیز رخ می‌دهد. با این حال، جمعه سیاه برای بسیاری از مردم یک روز هیجان‌انگیز و فرصتی برای خرید محصولات مورد علاقه خود با قیمت‌های بسیار پایین است.